Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

Cestování s Charley Trampem z pohledu paraplegika

Publikováno:
27. 8. 2021
fenix czechmade banner b3bea5bb

Tento bezbariérový obytný vůz je jediný v Evropě a my jsme měli tu čest v něm strávit týden dovolené v Rakousku. Bohužel se v České republice nenašel nikdo, kdo by zafinancoval tento projekt, a proto ho nejspíš budou muset prodat do Německa, aby zaplatili půjčku, kterou si pan Leoš Fučík a spol. vzali na stavbu tohoto obytného vozu. Proto pokud byste mohli pomoci, budu moc rád! Případně se obraťte přímo na pana Leoše Fučíka.

Něco málo o naší zkušenosti při cestování s Charley Trampem. Půjčili jsme si ho na týden a vydali jsem se na cestu do Korutan v Rakousku.

Nástup do vozu je přes elektricky ovládanou plošinu. Uvnitř je otočné sedadlo řidiče, na které se musí přesednout. Auto má robotizovanou převodovku a namontované ruční řízení na pravou stranu, bohužel je tam elektronický plyn. Podle mě by byl daleko lepší mechanický plyn, ale může to být jen můj osobní pocit. V autě jsme cestovali a bydleli jen já s manželkou a bylo to pro nás dva akorát. Dokážu si představit, že bychom byli tři, ale cestovat ve čtyřech, což je maximální kapacita vozu by už bylo dost nekomfortní. Byli jsme v kempu, kde nebylo bezbariérové zařízení, tak jsem využíval to ve voze. WC je chemické, takže je potřeba ho po nějaké době vylít a vypláchnout. Pod vozem je i nádrž na odpadní vodu, kterou pak lze vypustit třeba někde do kanálu. Ze začátku musí člověk najít správný způsob pohybu po voze a při přesunech, ale paraplegik se dokáže sám přesunout a poradit si. U kvadruplegiků nebo složitějšího postižení bude asi potřeba asistence. V autě je i dokonce závěsné zařízení pro přesuny imobilní osoby po celém voze. Spaní je kvůli prostoru lepší pokaždé složit, ale je pohodlné a v dobré výšce pro přesuny. Vaření na vařiči je bez problémů. V autě je několik USB vstupů, 2x230V zásuvka a auto může být i cca. 2 dny bez připojení do el.sítě. Je potřeba myslet také na to, abyste zaparkovali přibližně na rovině, kvůli odtoku vody ze sprchy.

Shrnutí: Myšlenka bezbariérového obytného vozu je skvělá a myslím, že auto se povedlo. Samozřejmě pokud člověk chce takto cestovat, musí počítat s tím, že jsou věci, které nejsou ideální a v něčem se musí uskromnit. Určitě doporučuji si takto vyrazit na pár dní a užít si tu svobodu!! Před tím než se někam vydáte, je potřeba si opravdu uvědomit, že nebudete bydlet v hotelu, kde je plno místa a 100% komfort.

Jan Solař