ID a nemocenská

On-line poradnaID a nemocenská
Lenka Skořepová asked 2 týdny ago

Dobrý den, ráda bych se zeptala, mám ID 3 stupen a chodím na castečás úvazek do práce. Nyní jsem v pracovní neschopnosti. Jak dlouho mohu marodit? Děkuji
 

1 Answers
Zdeňka Veselá answered 2 týdny ago

Dobrý den, paní Skořepová,

děkujeme za Váš dotaz. Je nezbytné rozlišit dobu, po kterou budete v pracovní neschopnosti, a dobu, po kterou Vám bude vyplácena nemocenská. Dobu, po kterou budete v pracovní neschopnosti, určuje ošetřující lékař podle Vašeho zdravotního stavu a průběhu léčby. 

Doba, po kterou Vám bude vyplácena nemocenská, je však omezená. Podle § 28 Zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, je pracujícím poživatelům invalidního důchodu ve III. stupni vyplácena nemocenská maximálně po dobu 70 kalendářních dní za rok, a to i v případě více různých pracovních neschopností. Nemocenská je vyplácena od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti; první 3 kalendářní dny pracovní neschopnosti nijak propláceny nejsou, od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti Vám zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy.
 
V případě jakýchkoliv dalších či doplňujících dotazů se na nás můžete samozřejmě kdykoliv opět obrátit.

S přáním příjemného dne

Mgr. Zdeňka Veselá, DiS.