Invalidni duchod

PoradenstvíInvalidni duchod
Simona Hola asked 1 year ago

Dobrý den,byl mi priznan inv.duch.2 st od 1.4. Ossz sokolov vše odeslala do Prahy 26.5.,doposud mi nepřišel vymer ani hotovost,volala jsem Teda do Prahy na ossz a bylo mi řečeno že mají 90 dnů na vyřízení když to vezmu k dnešnímu dni tak 90 dnu už uplynulo a dalších 90 budu opět cekat mrzí mne ze nikoho nezajímá z čeho mám žít, když se vše vyřizuje s pozdravem S.Hola

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, paní Holá,
děkujeme za Váš dotaz.
Vaše situace je vskutku mrzutá. Nicméně můžete po dobu než Vám ČSSZ vyplatí důchod a to zpětně od dubna, žádat na úřadu práce o dávky státní sociální podpory – příspěvek na bydlení, nebo pomoc v hmotné nouzi- příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení. Neznám přesně Vaši (Vaší rodiny)  sociální situaci, proto zkuste pomocí sociálního poradce ověřit si alespoň orientačně případný nárok na některou z dávek.
Píšete, že máte přiznaný ID 2.st., pokud máte ukončenou neschopenku, můžete se evidovat na úřadu práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti.
ČSSZ má skutečně 90 dní na vydání rozhodnutí o přiznání / nepřiznání ID. Od vydání rozhodnutí obvykle ještě měsíc může trvat než vyplatí důchod. 
 
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mě havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 359 489 nebo +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice