Invalidni duchod

PoradenstvíInvalidni duchod
Veronika Langerova asked 4 years ago

Dobry den,
Mela bych na Vas dotaz. Mam invaliditu 3 stupne a do 3 mesicu bych mela jit na prezkoumani stavu. Nyni mi byla nabidnuta pracovni pozice na 20/tydne. Chtela bych to vyzkouset ale mam strach aby mi nevzaly cely invalidni duchod. Nebyla jsem v pracovnim procesu skoro 2 roky takze nevim jestli bych to zvladla. Kdyz podepisu smlouvu a pak ji ukoncim tak budu mit stale ten duchod nebo ne. Mam strach abych nezustala bez financi. Dekuji 🙂
 
 
 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Langerová,
děkujeme za Váš dotaz. Dle současné legislativy mohou i příjemci invalidního důchodu třetího stupně pracovat a nejsou přitom limitováni výší výdělku ani počtem odpracovaných hodin. Nicméně bych Vám doporučila pracovat na poloviční úvazek, který zmiňujete nebo úvazek kratší, což odpovídá patnácti hodinám týdně. Jelikož nejsem lékař a neznám Vaši diagnózu, tak nejsem schopna posoudit, zda nabízená pozice je pro Vás vhodná či ne. Bylo by tedy žádoucí, abyste před případným nástupem do zaměstnání navštívila svého praktického lékaře a zkonzultovala s ním, zda je tato pracovní nabídka pro Vás vhodná či ne. V případě, že podepíšete smlouvu a následně ji ukončíte, tak invalidní důchod by Vám měl být vyplácen nadále. To, zda Vám invalidní důchod může být odebrán nebo Vám může být snížen stupeň invalidity během přezkoumání Vašeho zdravotního stavu, záleží na posouzení posudkového lékaře, který bude vycházet z Vašeho aktuálního zdravotního stavu.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková