Rakovina a invalidní důchod

PoradenstvíRakovina a invalidní důchod
Radka Malá asked 2 years ago

Dobrý den,
četla jsme, že nárok na invalidní důchod má pouze ten, kdo si platil za posledních 10 let 5 let sociální zabezpečení.
Chci se zeptat, jak je to v případě, pokud těch pět let placených není. Byla jsme na mateřské dovolené a poté v domácnosti. Teď mám rakovinu a léčbu minimálně na rok a budu bez příjmu. Je nějaká možnost?
Předem děkuji za odpověď. R.M.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Malá,
děkujeme za dotaz. Ptáte se, jak je to ohledně nároku na invalidní důchod, pokud jste si za posledních 10 let neplatila 5 let sociální pojištění. Existuje tzv. Náhradní doba pojištění, což je období, ve kterém se neodvádí řádné pojistné a přesto se tyto doby za určitých podmínek započítávají do potřebných let pojištění pro důchod. Týká se to například osob pečujících osobně o dítě ve věku do 4 let (rodičovská dovolená). Více naleznete na tomto odkazu https://www.cssz.cz/web/cz/nahradni-doba-pojisteni. Doporučila bych Vám kontaktovat okresní zprávu sociálního zabezpečení (dle Vašeho bydliště), zde Vám mohou předat konkrétní informace o tom, zda splňujte/nesplňujete potřebnou dobu pojištění. Doba potřebného pojištění se odvíjí i od věku dotyčného – více na: http://www.cssz.cz/doba-pojisteni
Rozumím Vaší obavě, abyste nezůstala po dobu léčby bez financí. Můžete navštívit úřad práce, kde je možné podat žádost o dávky hmotné nouze. Potřebné formuláře jsou k dispozici na úřadu práce, případně je možné stáhnout si je a vytisknout z internetu – viz následující odkazy:

Jen upozorním, že k některým žádostem se připojují formuláře, kde je společně posuzovaná osoba. Pokud tedy s někým žijete ve společné domácnosti, budou posuzovány i jeho příjmy. Více informací Vám sdělí přímo na úřadu práce, dle Vašeho bydliště.
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne  obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice