Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

Europoslanec Zdechovský: Vůči lidem s hendikepem je ve společnosti velký dluh

zdechovsky d0207f54
Publikováno:
23. 4. 2024
fenix czechmade banner b3bea5bb

Úlohou Fenixu je v první řadě poskytovat kvalitní a profesionální péči prostřednictvím jeho služeb. Činnost organizace však zahrnuje také snahy o legislativní změny, které by pomohly klientům, ale také by usnadnily vykonávání poslání samotného ParaCENTRA Fenix. V posledních týdnech se ředitel Petr Houšť sešel s politiky, kteří mají k otázkám sociálním i zdravotním co říct. Největším tématem bylo financování nového sídla naší letos dvacetileté organizace.

Na evropské úrovni Petr Houšť jednal s Tomášem Zdechovským, který je nyní dvaadvacátým nejvlivnějším členem Evropského parlamentu. „Chtěli jsme projednat problémy, které vznikají zdravotně sociálním službám při poskytování evropských dotací. Řešili jsme s panem ředitelem, že se rozděluje poskytování na zdravotní a sociální péči. Myslíme si, že je potřeba na to nahlížet komplexně a vytvořit jeden způsob financování,“ řekl Zdechovský, který je mimo jiné také členem Výboru Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci.

Europoslanec se pak ve své druhé návštěvě setkal přímo s klienty u příležitosti návštěvy služeb ParaCENTRA Fenix. Přislíbil také, že mile rád poskytne záštitu nad blížícím se charitativním závodem Roztoč kola pro Fenix. „Myslím si, že ve společnosti je velký dluh za ta léta, kdy lidé s jakýmkoliv hendikepem byly odsunuti na okraj společnosti. Dnes právě díky organizacím jako je Fenix, mohou žít prakticky normálním životem,“ doplnil Zdechovský.

Ředitel Petr Houšť se pak sešel také s náměstkem ministra zdravotnictví Václavem Pláteníkem a později přímo s ministrem Válkem. „Práce ParaCENTRA Fenix na mě udělala velký dojem a je důkazem, že vážným úrazem a postižením život v žádném případě nekončí, ale pokračuje s kvalitou a možnostmi. Je ale potřeba dostatek podpůrných služeb. O tom jsme s panem ředitelem detailně hovořili, jak propojovat zdravotní a sociální služby na jednom místě nebo pomáhat osobám s postižením s uplatněním na trhu práce,“ řekl Pláteník.

Setkání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se pak odehrálo na půdě Fakultní nemocnice Brno. „Schůzky se spolu se mnou účastnili pánové Vojtěch Vašíček a Michal Odstrčil. Tématem bylo hledání možnosti, jak pomoci zajistit spolufinancování našeho projektu v Modřicích, problematika zaměstnávání zdravotně postižených a problematika financování ze strany zdravotních pojišťoven. Pan vicepremiér nám věnoval více jak hodinu svého času, Fenix dobře zná a velmi pochvalně se vyjadřoval o naší organizaci. Setkání hodnotím velmi pozitivně. Bylo velmi věcné a konstruktivní,“ uzavřel Houšť.