Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

,

Patron cyklozávodu Bábek: O překážkách rozhoduje náš přístup k nim spíš než jejich velikost

tomas babek rozhovor 64140c82
Publikováno:
3. 6. 2024
fenix czechmade banner b3bea5bb

Charitativní závod Roztoč kola pro Fenix se nezadržitelně blíží. Přihlaste se, sbírejte kilometry na výletě, cestě do práce nebo do školy a startovným podpořte lidi s poškozením míchy. Pomáhejte společně s patronem závodu, kterým je český šampion dráhové cyklistiky Tomáš Bábek. V osudu brněnského Mistra Evropy bychom mohli najít mnoho paralel s životy lidí po úrazu či nemoci míchy. Vůle nevzdat se a pokračovat po vážné nehodě dál, zůstanou napořád hlavními symboly jeho bohaté kariéry.

Mistrovské tituly, účast na olympiádě, slibně rozjetá kariéra. Na to vše po osudném večeru roku 2011 neměl Tomáš Bábek už nikdy navázat. „Po srážce s automobilem jsem málem přišel o život, moje srdce přestalo bít a několik dalších dní jsem v komatu bojoval o život. Všechny sny o Olympijských hrách a dalších úspěších se rozplynuly a podle prognóz doktorů jsem už na kolo sednnout neměl. Po těžkých měsících jsem se vydal znovu do boje a snažil se vrátit zpět, velmi dlouho to nešlo. Osud jsem ale zvrátil,“ prozrazuje brněnský patriot.

Návrat cyklistického sprintera nebyl vůbec jednoduchý. „Rozhodl jsem se, že se jen tak nedám. Dva roky to bylo trápení. Srážel mě i fakt, že jedna noha není a už nikdy nebude jako dřív, navíc i trenér pochyboval, že to se mnou bude zase dobré. Pak mě ale poslali na test na dynamometr, kde vyšlo, že je poškozená pravačka o pár procent silnější než levá noha. Jakmile jsem měl v ruce tenhle údaj, zlepšoval jsem se,“ líčí Bábek. V roce 2013 byl již devátý na mistrovství světa, v roce 2016 se stal Mistrem Evropy a o tři roky později přivezl zlato z Evropských her. Celou nelehkou cestu zpět na vrchol mapuje Tomáš Bábek v intimní zpovědi na BEZ FRÁZÍ. „O překážkách rozhoduje většinou to, jak k nim přistoupíme, než jejich vlastní velikost,“ věří sportovec.

Charitativní činnost a podpora hendikepovaných

V současné době se Tomáš Bábek věnuje zaměstnání vrcholového managera a rodině. Profesionálně již nezávodí, ale stále je na padesáti procentech svých tehdejších tréninkových dávek. Trénuje, pořádá závody a snaží se charitativně pomáhat. V projektu Emil Open je ambasadorem pro cyklistiku již od roku 2017. Od minulého roku je také členem správní rady Nadačního fondu Emil. „Je pro mne velice inspirující, že člověk s jakýmkoliv hendikepem dokáže v podstatě nevzdat život a třeba i sportovat. Spousta z nás, kteří máme vlastně všechno, jsme zdraví a tak dále, tak řešíme nesmysly. Je velmi inspirativní sledovat lidi s hendikepem nejen při překonávání sportovních překážek. Z mé strany je to jen drobnost, když můžu přispět jakýmkoliv způsobem k aktivitám, které pomáhají,“ říká Bábek.

V překonávání nesnází a fyzického hendikepu bychom mohli sledovat jistou paralelu mezi brněnským šampionem a lidmi s postižením. „Nějaká spojitost tam určitě bude, ale já bych se vůbec nechtěl srovnávat s lidmi, kteří bojují navzdory svému hendikepu. Sice mám trvalé následky po nehodě, ale nejsou takové, aby mě omezovaly při běžném životě. Je však pravda, že krátkou dobu jsem na tom byl fyzicky velmi špatně. Dalo mi to jiný pohled na svět,“ myslí si cyklista.

O ParaCENTRU Fenix věděl již delší dobu. Nyní bude patronem jedné z jeho největších akcí. „Myslím, že každý člověk, který žije v nějakém dostatku, by měl dávat kus sebe tam, kde je to potřeba. Nemusí to být nutně finanční pomoc, ale i vyjádření nějaké podpory, dát najevo, že lidé nejsou v něčem sami. To je moje motivace. Věřím, že by to tak měl mít každý,“ uzavírá letošní patron závodu Roztoč kola pro Fenix Tomáš Bábek.