Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

Preventivní beseda ParaCENTRA Fenix pohledem pedagoga

Publikováno:
30. 6. 2022
fenix czechmade banner b3bea5bb

Děti z páté třídy se dne 8. 6. 2022 zúčastnily preventivní besedy o úrazech páteře a jejich celoživotních následcích. Lektoři z ParaCENTRA Fenix se třídou nejprve probrali rizikové situace i důvody, jak se do nich člověk může dostat, (že by v tom měla prsty potřeba frajeřit?). Následoval velmi zajímavý výklad o anatomii páteře a míchy, dětem bylo vše názorně vysvětleno na barevném modelu páteře, míchy a míšních nervů. Díky testu z přírodovědy věděly, že jich je 31 párů.

S paní fyzioterapeutkou Kristýnou Náhlíkovou se třída bavila o přizpůsobení se nevratnému poškození v běžném životě – jak si nakoupit, zvládnout namrzlé chodníky, kam jet na dovolenou, kde si sehnat vozík, ale i práci a bezbariérový byt. A jaké riziko je pro člověka na vozíčku třeba mráz nebo horký talíř na klíně, když v dolních končetinách nemá cit. Poté třídě pan Jaroslav Náhlík povyprávěl svůj příběh, kdy se v sedmnácti letech v posledním prázdninovém večeru stal „vozíčkářem“ – na vině byla jím nezpůsobená autonehoda. S dětmi mluvil upřímně a zodpověděl jim veškeré otázky, i ty osobní povahy. Husí kůže naskočila úplně všem, ale hlavně se pro děti stal vzorem, jak obdivuhodně ustál svůj osud a žije plnohodnotný a aktivní život.

Závěrem si všichni vyzkoušeli slalom na invalidním vozíčku, což se ukázalo jako pořádná dřina, ne každý zvládl uvézt sebe samého, natož vozík řídit. Ukázka přesunu pana Náhlíka z vozíku na místo řidiče zaujala hlavně kluky, znovu jej zahltili kopou dotazů k upravenému automobilu a řízení pomocí páček u volantu.

Moc oběma lektorům děkujeme, bez přilby už nikam nevyjedeme a tento silný příběh budeme mít velmi, velmi dlouho v hlavě. Před panem Náhlíkem a jeho vůlí smekáme.

Mgr. Radana Standarová
Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38

„Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů“.