Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

,

Rekondiční pobyt Březejc 2021 – nová přátelství, výlety, rehabilitace

Publikováno:
30. 8. 2021
fenix czechmade banner b3bea5bb

Snad už klasické hodnocení, na které jsou lidé z okolí Fenixu zvyklí a také po právu hrdí. O to víc jsou však tato slova pravdivější s přihlédnutím na události posledních měsíců, kdy se střídalo jedno omezení kvůli koronavirové pandemii za druhým, a kdy se svět všech stávajících Feničanů otřásl při opouštění dlouholetého sídla na Netroufalkách. Rekondičního pobytu 2021 na Březejci se ve dvou po sobě jdoucích turnusech zúčastnilo 28 klientů, 20 doprovodů, 17 dětí a 15 zaměstnanců, kteří se o první tři skupiny starali a také s nimi společně prožili příjemné dva týdny.

Kdo se účastnil pobytů poprvé, dozvěděl se od ostatních, že se počasí odehrávalo podle stejného scénáře jako v předešlých letech. První týden si tedy dočasní obyvatelé Březejce připomněli, že se zanedlouho dostaví chladný podzim. I když se teploty mnohdy snížily i ke třinácti stupňům Celsia, nebyla nouze o zajímavý program. Pavel Ježa opět zpříjemnil chladné dny tím, že uspořádal turnaj ve stolním curlingu, který se mezi Feničany těší velké oblibě. Několikadenní turnaj přinesl divácky atraktivní zápasy a nervy drásající zápletky, které si nezadaly s televizními přenosy z právě probíhající olympiády v Tokiu. Turnajem doslova prolétla bezchybná fyzioterapeutka Kristýnka Martincová, která se stala celkovým vítězem. Již teď se mnozí těší na odvetu, ke které budou mít příležitost snad zase příští rok.

Pokud byl v prvním týdnu pravidelnou aktivitou stolní curling, ve druhém turnusu tuto úlohu plnil venkovní bazén, jehož zpřístupnění nahrávalo slunečné počasí. Koupání ocenily zejména děti, kterých bylo v druhém týdnu ještě více. Otevřeného bazénu však využili také fyzioterapeuté a klienti, kteří se domluvili, že svou denní hodinku cvičení přesunou do prostředí, kde mohli provádět cviky na lehátku neproveditelné.

Kontrast dvou týdnů pokračoval také při táboráku. Lidé z prvního turnusu se těšili, že si uprostřed týdne zazpívají u ohně společně s ředitelem PCF Michalem Odstrčilem, který je přijel navštívit. Bohužel se oheň kvůli dešti musel přesunout až na páteční večer, kdy už rozdělání ohně také v deštivém podvečeru byla situace “buď a nebo”. Zaměstnancům Fenixu se nakonec podařilo oheň rozhořet, za což byli nakonec odměněni zbytkem noci zcela bez deště. Oranžové světlo plamenů se pak dokonce odráželo od kytar, jejichž hrou doprovázeli zpěv přítomných pánové Antes a Xaver. Rozdělávání ohně v druhém suchém týdnu bylo logicky méně dramatické, ovšem pohodová a přátelská atmosféra vládla zrovna tak.

Další aktivitou, která bavila děti i dospělé, byla bojovka, kde týmy soutěžily na různých stanovištích. Autorka této hry, ergoterapeutka Romča Bližňáková měla připravené také rukodělné tvoření, které zájemce zabavilo na mnoho dopoledních hodin. Z velkého množství aktivit je třeba zmínit ještě pravidelné večerní kvízy a střelbu ze vzduchovek, které mimo jiné připravili Kristy a Jarek Náhlíkovi.

Feničané se ani v jednom turnusu neomezili pouze na pobyt v areálu Kociánky, ale vyráželi i na výlety do okolí. Asi nejdelší trasu měla spanilá jízda na všech možných přístrojích od mechanického vozíku s přídavným elektrickým kolečkem až po motorku. Tímto veselým způsobem na sebe rekreanti upozornili jak v obci Březejc, tak i v Jabloňově nebo ve vesničce Ronov. Houbaři si v okolních lesích, které ještě nezničil kůrovec, také přišli na své. Z některých pokojů se později linula doslova lesní vůně.

Čtrnáct srpnových dní opět velmi rychle uběhlo. Všichni se po složitém koronavirovém roce rádi viděli a mnozí navázali nová přátelství. Jsme rádi, že se noví Feničané nezalekli dobrodružného kolektivu a vážíme si toho, že se k nám přidali. Na přespolní z mnoha míst naší republiky se budeme těšit zase za rok.

Na Březejci 2022, na shledanou!

Jan Navrátil