Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

,

S tetraplegikem pod stan

Publikováno:
26. 8. 2019

Jakkoliv zní tento nápad děsivě, věřte, že není. Díky některým “vychytávkám” se dá ze stanu udělat i čtyřhvězdičkový “hotel”.

Moje stanování (možná vůbec poprvé) bylo loni na festivalu Colours of Ostrava. „To bude v pohodě“, říkal jsem si, a tak jsem koupil nafukovací matraci a vyrazil. Když jsem dorazil na místo, byl jsem v šoku. Stan byl tak malý, že se do něj sotva vlezla matrace, natož já a vozík – ten už musel na noc do auta.

Do stanu jsem se dostával za pomoci doprovodu se slovy: “Máro natáhni ruce”, a už jsem nekontrolovaně letěl kupředu. Což o to, dolů to jde skoro samo, ale vyškrábat se z nafukovací matrace na vozík pro mě bylo jako vylézt na Mount Everest, a ne jednou ale za celý festival hned čtyřikrát. Když už jsem byl na vozíku, seděl jsem na něm celý den až do noci bez možnosti se na chvilku natáhnout, aniž bych znovu nemusel zdolat Everest.

Na druhé stanování v Itálii jsem si řekl, že budu chytřejší, a tak jsem koupil větší stan s předsíňkou pro čtyři osoby. Místa bylo opravdu plno, matrace by se vešly dvě a dokonce i vozík už se nemusel na noc nikam stěhovat. Jenže jsem jaksi zapomněl, že na matraci musím zase slézt z vozíku, i když tentokrát už sám a kontrolovaně. Ale bohužel gravitace je všude stejná, a tak mě i v Itálii čekal onen zmiňovaný Everest. A znovu jsem celý den seděl bez možnosti odpočinku, abych už nemusel nikam lézt.

Na třetí a zatím poslední stanování už jsem byl připraven, jak nejlépe to šlo. Na radu Filipa Hladíka jsem koupil kempovací lehátko a to rovnou pro dva o šířce 130 cm, ale pořád to nebylo ono. Přišlo mi dost tvrdé a trubky držící lehátko pohromadě zaváněly nějakou tou otlačeninou. A pak to přišlo, nápad za všechny peníze. Co takhle přidělat nafukovací matraci k lehátku? Po chvilce přemýšlení bylo jasno.

Koupil jsem 6 metrů gumy, ta se nastříhala na 3 pásy, na oba konce se přišily 4 popruhy a „letiště“ (v úrovni vozíku) bylo na světě. Pak se ještě přidaly podložky pod nožky lehátka, ať neudělají díry do podlahy stanu a bylo hotovo. Nyní si můžu lehnout a odpočívat kdy chci a nemusím zdolávat žádný Everest nebo se se mnou někdo tahat. Poslední pomyslnou čtvrtou hvězdu našeho hotelu přidal větráček připojený k powerbance v kombinaci s rozprašovačem.

Pro sestavení bezbariérového stanu bylo použito:

Marek Meister