Skip to main content
   (+420) 733 589 567
   info@pcfenix.cz

Levandulová farma v srdci jižní Moravy

Publikováno:
27. 6. 2019
fenix czechmade banner b3bea5bb

Přemýšlíte o nějakém pohodovém výletu, kde byste se mohli také dozvědět něco zajímavého? Právě pro vás máme tip navštívit levandulovou farmu v obci Starovičky, nedaleko Hustopečí a Lednicko-valtického areálu. Kdo by čekal obyčejnou levandulovou farmu, tak by se hodně divil. Setkat se tu můžete s farmářem Stanislavem Bízou, který je po pádu z paraglidu na vozíku již od roku 2005.

Jelikož se s farmářem „vozíčkářem“ asi běžně nesetkáte, zeptali jsme se Standy ještě na pár věcí, které by vás mohly zajímat.

Stando, víme o Vás, že jste byl velmi úspěšným sportovcem, několikanásobným mistrem ČR v jízdě na handbiku. Co Vás vedlo k tomu opustit tento sport a založit levandulovou farmu?

Zpětně se to dá dobře zhodnotit. Zkoušel jsem i závody evropského formátu a vždy mně na tu špičku chybělo pár vteřin nebo minut. Rozhodoval jsem se, zda stále při práci dokážu dát do sportu vše nebo zda svou energii věnovat jiným směrem. Po delším rozhodování zvítězilo založení chráněné dílny – levandulové farmy.

Jak vypadá Váš běžný pracovní den a jaké činnosti na farmě zastáváte?

Ouu, to se právě nedá říct, že bych poslední dobou měl běžný den. Je to přes léto hektické a dělám vše možné: od doplňování zásob, výroby limonád, prací na poli, samozřejmě tím myslím, že sedím na plečce za traktorem a ovládám ji nebo jiným strojem. Prostě vše, co je v daný den potřeba.

Máte nějaké speciálně upravené zemědělské stroje na ruční řízení?

Speciálně upravené ne, jsou to drobné úpravy, spíše jen fixace nohou a těla, abych ze stroje nespadnul. Právě tato práce na stroji na poli je pro mě relax, čistič hlavy od všech dalších povinností, které farma obnáší.

Pracujete jako hendikepovaný na farmě sám nebo je Vás tam více?

Je nás zde většina. Fungujeme jako chráněná dílna. Máme strašné štěstí na super spolupracovníky, kteří i přes svůj hendikep zvládají skoro vše. Přes léto, kdy je nápor práce největší, hledáme ještě brigádníky, to už většinou ,,zdraví“.

Je Vaše farma dobře přístupná jak pro osoby na mechanickém, tak i elektrickém vozíku?

Je to trošku komplikovanější. Do našeho obchůdku se dostanete bez problémů, na levandulové pole je to 1 km po polní cestě. Dá se i na vozíku, ale je to trochu adrenalin.

Je možné u Vás využít toaletu s bezbariérovým přístupem?

Ano, to je možné u nás v obchůdku. Toaleta není veřejně přístupná, ale vozíčkáře na ni po požádání samozřejmě pustíme :-).

Na co se u Vás mohou návštěvníci těšit?

Jejda, na vše levandulové, od levandulové kávy, limonády, dortíků a spousty našich výrobků, které nejen krásně voní, ale také léčí, jako například náš levandulový olej s hojivými účinky.

Čím plánujete v budoucnu farmu ještě obohatit?

Nyní právě již rok řešíme stavbu zcela nové farmy tak, aby pro naše návštěvníky bylo vše přístupné, a to i výroba s prohlídkovou trasou. Je to pro nás nyní téma číslo 1.

Stanislav Bíza a jeho jedinečný tým jsou opravdoví srdcaři. Přesvědčili nás o tom také tím, že podpořili naši benefiční tombolu Plesu pro Fenix spoustou krásných voňavých levandulových dárků.

Stando, děkujeme za rozhovor a budeme se těšit na setkání s Vámi přímo na Vaší farmě!

Krásný článek o něm a této neobyčejné farmě si můžete přečíst také na webu deník.cz.

Veškeré důležité informace najdete na webu Levandule z Moravy.

Kristýna Náhlíková