Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Markéta asked 3 years ago

Dobrý den, prosím vás moje dcera pobírá ID 1.stupně a chci se zeptat jestli může pracovat na 37,5 místo 30 hodin týdně. Má psychické problémy a 13 let chodí po psychiatrech . Pracuje v chráněné dílně. Nemůže přijít o invalidní důchod kvůli tomu, že pracuje o hodinu a půl denně déle? 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Markéto,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda Vaše dcera může pracovat 37,5h týdně na místo 30h týdně. Má 1. stupeň ID. Zákon některak neomezuje výši úvazku ani výdělku, doporučuje se pouze upravit výši úvazku tak, aby odpovídala poklesu pracovní schopnosti (u ID I. stupně je pokles pracovní schopnosti o 35% až 49%). Klientům vždy doporučujeme, aby se o výši úvazku poradili se svým lékařem. V případě Vaší dcery by to byl psychiatr, který zná její zdravotní stav nejlépe.
K přezkumu stupně invalidity dochází spíše na základě tzv. udání. Z důvodu, že dotyčný dochází do zaměstnání, ČSSZ z vlastní inciativy přezkum nedělá. U 1. a 2. stupně ID se navíc předpokládá, že člověk pracuje.
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková