Invalidni duchod a zdr.a soc. pojisteni

PoradenstvíInvalidni duchod a zdr.a soc. pojisteni
Josef Benke asked 3 years ago

Dobry den, pobiram invalidni duchod prveho stupne a v soucasne dobe jsem nezamestnany .Registrace na prac .urade mi skoncila 8.12.Jak mam ted resit zdr.a soc.pojisteni ?
 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Benke,
děkujeme za dotaz. Ptáte se, jak máte nyní řešit zdravotní a sociální pojištění, když Vám skončila registrace na ÚP. Zároveň zmiňujete, že pobíráte invalidní důchod 1. stupně. V případě, že Vám je invalidní důchod vyplácen, je za Vás zdravotní pojištění hrazeno státem. Z toho, co píšete, předpokládám, že tomu u Vás tak je.  V případě, že je osoba pouze uznána invalidní v I. nebo II. stupni invalidity a nemá přiznán invalidní důchod, pak zdravotní pojištění státem hrazeno není. Raději doporučuji, Vaší zdravotní pojišťovně oznámit konec evidence na úřadu práce (8.12.).
Účast na sociálním pojištění není ve Vaší situaci povinná. Nicméně důsledkem dlouhé nepojištěné doby bývá nižší starobní důchod, příp. může nastat i situace, kdy nárok na starobní důchod vůbec nevznikne. Aby za Vás bylo sociální pojištění odváděno, je třeba být zaměstnán nebo být osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Případně můžete být tzv. samoplátce, kdy si budete hradit sociální pojištění sám.
Jestliže budete mít další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (poradna).        
Přeji Vám hezký den
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice