stav-bez-nadeje

PoradenstvíCategory: Poradnastav-bez-nadeje
Zoltan Jamber asked 5 years ago

Dobry den,jsem invalidni duchodce III.stupne,diabetik.Pred 2 mesici v lekarne Motol,jsem se dovedel,ze moje karta pojistence je neplatna,na karte platnost do pristiho roku.Reklamoval jsem to na VZP.Po mesici odpoved,ze mam vydokladovat svuj stav.Uz mesic nemam inzulin,jak mam postupovat?

1 Answers
Ladislav Loebe answered 5 years ago

Vážený pane Jambere,
nejprve odpovím na Vaši otázku z kontaktního formuláře. Dle ustanovení § 7 odst. 1 písm. j) zákona 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je plátcem pojistného za osoby invalidní ve III. stupni invalidity je stát.
Nyní k Vašemu dotazu položenému v online poradně. Nejsem si jist, zda rozumím správně slovu „vydokladovat“ ve Vašem dotazu, ale dle souvislosti, ve kterých je uvádíte, je možno jej chápat také tak, že VZP žádá o doložení toho, že jste poživatel invalidního důchodu ve III. stupni. Toto potvrzení Vám na požádání vystaví příslušné pracoviště Správy sociálního zabezpečení. Tímto potvrzením pak doložte „svůj stav“ na VZP. Vzhledem k situaci, v jaké se nalézáte, doporučuji vše vyřídit osobně jak na Správě sociálního zabezpečení, tak na VZP. Vyhnete se tak běhu lhůt na vyřízení těchto žádostí. Pokud by bylo nejhůře, doporučuji kontaktovat sociální pracovníky Odboru sociální péče v místě bydliště, aby Vám s řešením této situace pomohli, neboť se domnívám, že absence inzulinu u diabetika je přímo život ohrožující stav. Sociální pracovníci Odboru sociální péče by měli být schopni tento problém vyřešit v řádu hodin.
Mgr. Ladislav Loebe